Pijalnie wód w Tyliczu

Tylicz to obszar obfitujący w unikalne wody mineralne i lecznicze, oraz ekshalacje dwutlenku węgla. Już od setek lat miejscowa ludność korzystała z dobrodziejstw tutejszych źródeł szczaw, jednak dopiero w 1836 r. geolog L. Zejszner opisał te zjawiska.

Źródła, wysięki i wycieki wód mineralnych, a także  ekshalacje CO2 znajdują się w dolinach potoków Muszynka, Bradowiec oraz Syhowny. Tylicz może poszczycić się 35 źródłami szczaw i wód kwasowęglowych. Co wyróżnia te wody? Oto kluczowe cechy: różnorodna mineralizacja, zróżnicowany typ hydrochemiczny, obecność jonu wodorowęglanowego (HCO3-) jako głównego anionu, a także jonów wapniowego (Ca2+), magnezowego (Mg2+) i czasami sodowego (Na+) jako głównych kationów. Wody te wyróżnia także znaczna zawartość CO2.

Jednym z najważniejszych źródeł w Tyliczu jest “Zdrój Główny” znany również jako “Tyliczanka”. Zlokalizowany jest w urokliwym Parku Zdrojowym i towarzyszy mu wiele legend i przekazów. Karawany kupieckie niegdyś zatrzymywały się przy tym źródle w drodze z Węgier do Sącza i Krakowa. Podobno woda ta była podawana na ucztach u słynnego Wierzynka. Wzmianki o wodach z Tylicza można znaleźć już w kronikach krakowskich z XIX wieku, a samo źródło wymienione jest po raz pierwszy w Księdze Miastka Tylicza z 1753 r.

Typ wody Zdroju Głównego: 0,30% HCO3 -Ca- Mg, CO2, Fe.

Kolejnym interesującym źródłem jest “T 7 Bradowiec”, często nazywane “Źródełkiem Miłości”. Położone jest nieopodal potoku Bradowiec i jest drugie pod względem wydajności w Tyliczu. Woda tego źródła przypomina smakiem i składem tę znad “Zdroju Głównego” oraz potocznie nazywana jest “szczawą”. 

Typ wody Źródła T 7: 0,31% HCO3 -Ca- Mg, CO2.

Nie można pominąć również T 11 Źródełka Wędrowców, które jest ujęte w betonową cembrowinę i wypływa tuż przy drodze Tylicz–Powroźnik. To jedno z urokliwych miejsc na trasie wycieczek. Podobnie jak przy innych źródłach w okolicy, także tutaj występują wysięki szczaw i ekshalacje dwutlenku węgla. Przy źródle znajduje się również mapa ścieżki edukacyjnej „Na Rakowsku”

Typ wody Źródła T 11: 0,31% HCO3-Ca-Mg, CO2.

Warto również odwiedzić Źródło T-21 “Syhowne”. Jest to szczawa ujęta drewnianą obudową i wypływa na prawym brzegu potoku Syhowny. Zlokalizowane jest około 550 m od drogi Tylicz–Powroźnik, w pobliżu Osady Turystycznej “Domki w lesie”. Przy źródle znajduje się również mapa ścieżki edukacyjnej “Na Rakowsku”.

Dodatkową atrakcją jest Mofeta Tylicz, unikalne zjawisko przyrodnicze, które jest efektem działalności wulkanicznej w Karpatach sprzed 50-60 milionów lat. To naturalne wyziewy dwutlenku węgla, które można podziwiać na terenie Osady Turystycznej “Domki w lesie”. Mofeta zachwyca turystów swoim niezwykłym pochodzeniem i ciekawym oddziaływaniem na środowisko.

Wody mineralne  udostępnione do picia :

– Pijalnia Tyliczanka (Zdrój Główny) w Parku Zdrojowym w Tyliczu/ przy ul. Konf. Barskich

– Pijalnia Bradowiec (źródło T 7, zwane Zdrojem Miłości)/ dojście od ul. Wolności

– Źródło Syhowne/ dojście od ul. Wolności

– Źródło nr 21  /przy ścieżce edukacyjnej „Na Rakowsku” przy ul. Wolności

pl_PLPL
×

 

Hej!

Jeśli masz pytania, pisz śmiało!:)

×